Часті запитання пацієнтів

  • Чи допомогає вживання моркви і чорниці у покращенні зору?

    Це міф. Безумовно, чорниця та морква є джерелом вітамінів групи B, C, каротину, мінералів та біоактивних речовин, що корисні для зору. Проте щоб морква дійсно могла впливати на зір, потрібно з'їдати по 70-80 морквин на день. Також потрібно зауважити, що в моркві є цукри, в деяких сортах — до 10%, підвищенне вживання яких є шкідливим. Людям з діабетом, наприклад, такі експерименти протипоказані. З чорницею приблизно те ж саме, що і з морквою, щоб від неї був ефект, знадобиться з'їдати по 2-2,5 кг чорниці на день. Завжди варто пам'ятати про те, які б користі продукти ми не використовували в щоденному раціоні, за допомогою вітамінів неможливо поліпшити зір, вилікувати короткозорість чи далекозорість, катаракту та інші хвороби очей. Будь-які природні вітаміни, а також специфічні офтальмологічні комплекси — це лише додаткове живлення для структур ока та підтримуюча терапія при адекватному лікуванні.

  • Які продукти варто додати до щоденного раціону для збереження зору?

    ◉ Морква – основне джерело бета-каротину, вітамінів групи В, С К, РР, магнію та клітковини. ◉ Зелені овочі (броколі, брюссельська капуста, шпинат, зелений горошок, петрушка) – насичені лютеїном, вітамінами В1, В2, А, D, С, Р, РР. ◉ Кольорові овочі та фрукти (гарбуз, буряк, солодкий перець, диня, абрикоси) — для насичення організму бета-каротином, вітамінами A і С. Краще віддавати перевагу сезонним плодам: у них найнасиченіший вітамінний склад. ◉ Кольорові овочі та фрукти (гарбуз, буряк, солодкий перець, диня, абрикоси) — для насичення організму бета-каротином, вітамінами A і С. Краще віддавати перевагу сезонним плодам: у них найнасиченіший вітамінний склад. ◉ Цитрусові та ягоди (червона та чорна смородина, чорниця, полуниця, шипшина) – доступне джерело вітаміну C, лютеїну. ◉ Печінка – джерело вітаміну A. Рекордсменом за його змістом вважається печінка тріски, проте можна сміливо використовувати печінку птиці, яловичу або свинячу. ◉ Яйця – містять корисні для очей вітамін A, лютеїн, зеаксаннтин та амінокислоти. ◉ Жирна морська риба (оселедець, скумбрія, лосось) – джерело омега-3 ◉ Горіхи – компенсують нестачу омега-3 жирних кислот, селену, вітаміну В2 та вітаміну E. ◉ Лляна олія – рекордсмен серед олій за вмістом омега-3 жирних кислот. Позитивно впливає на роботу мейбомієвих залоз. Вони виділяють жири на поверхню ока і не дають слізній рідині надто швидко випаровуватися, що запобігає розвитку синдрому сухого ока. ◉ Шоколад – джерело вітамінів А, В1, В2, Р, РР, С, В, Е, фосфору, кальцію, магнію, флаваноїдів ◉ Червоне сухе вино містить ресвератрол – особливу речовину, яка покращує стан сітківки ока.

  • Чи впливає блакитне світло моніторів і гаджетів на зір?

    Відомо, що практично всі ґаджети працюють у блакитному спектрі світла. Існує думка, що цей синій колір негативно впливає на сітківку ока, викликаючи в ній фотохімічні реакції, які руйнують фоторецептори та клітини пігментного епітелію сітківки, і ці процеси є незворотними. Тому в оптиках дуже часто пропонують окулярні лінзи, які називаються Blue-блокери , які блокують даний спектр світла. Хоча люди часто асоціюють синє світло з комп'ютерами і телефонами, найбільшим джерелом синього світла є сонячне світло. Однак дослідники Американської академії офтальмології під час дослідження з'ясували, що світло від екрана смартфона або комп'ютера не викликає захворювання очей і не може призводити до сліпоти. Шкідливість синього спектра полягає у впливі на циркадний ритм організму, природний цикл неспання та сну. Протягом дня синє світло будить нас і стимулює. Але занадто багато синього світла перед сном від вашого телефона, планшета або комп'ютера може порушувати процес природного засипання. Тому рекомендовано вимикати ґаджети за 2-3 години до сну. Отже , якщо ви довго працюєте за комп'ютером, то захистити свої очі від втоми та перенапруги можна за допомогою правильного освітлення кімнати, в вечірню пору доби переходити на нічні налаштування екрану, робити перерви в роботі, при необхідності використовувати сльозозаміння препарати.

  • Чи варто носити сонцезахисні окуляри?

    Так , звичайно. Усім відомо про шкідливість ультрафіолетового випромінювання , яке призводить до передчасного старіння окремих структура ока і розвитку катаракти, макулярної дегенерації, злоякісних новоутворень повік, конюнктиви, сітківки тощо. І саме сонцезахисні окуляри відфільтрофують УФ-промені та захищають нас від розвитку очних захворювань. Пік популярності використання сонцезахисних окулярів припадає на літо, про те хотіли б наголосити про важливість використання їх протягом усього року. Інтенсивність сонячних променів залежить від часу дня, від погоди і від пори року. Хоч і взимку інтенсивність сонячних променів нижча, але в цю пору сонце знаходиться нижче тому і променів потрапляє більше. Також сонцезахисні окуляри блокують яскраві відблиски від води , льоду або снігу , що теж зменшує зорову втому. Проте хотіли б наголосити на важливості використання якісних окулярів, куплених в оптиках , а не на стихійних ринках. Якщо окуляри, які мають темні лінзи не захищають очі від ультрафіолету, вони не просто даремні, вони дуже шкідливі. В темних окулярах око отримує менше видимого світла, і зіниця, природним чином розширюється, якщо лінзи пропускають ультрафіолет, то очі піддаються більш сильному випромінюванню, ніж без окулярів.

  • Чи можна вилікувати катаракту без операції?

    Відповідь на це питання однозначна – неможливо. Єдиним ефективним методом лікування катаракти є оперативне втручання - факоемульсифікація катаракти з імплантацією штучного кришталика. Застосування народних методів лікування (закрапування меду , настойки алої, календули, чебрецю, ромашки, викоритання масажних окулярів, уринотерапія) не тільки не допоможуть Вам , а можуть також спричинити алергічні реакції.

  • Коли потрібно оперувати катаракту?

    На сьогоднійшній день показом до оперативного втручання з приводу катаркти є зниження зорових функцій, що незадовільняє пацієнта та створює незручноcтіі для активного життя та професійної діяльності. Ще 20 років назад потрібно було чекати поки катаракта «дозріє». І пов’язано це було з технікою оперативного втручання, яка проводилась через великий розтин і для того, щоб скоротити тривалість операцію, чекали «дозрівання» катаракти. Тоді можна було швидко видалити великий та щільний кришталик. Сьогодні ж операція проводиться через мікророзріз, що не перевищує 2 мм. Тому немає необхідності чекати «дозрівання» катаракти. Чим більше незріла катаракта, тим вона м’якша, і тим простіше провести видалення кришталика; тим точніше можна провести розрахунки сили інтраокулярної лінзи; тим коротший буде відновлювальний післяопераційний період.

  • Чи можна оперувати катаракту при цукровому діабеті?

    Так. І навіть потрібно! Наявність катаракти у пацієнтів з цукровим діабетом ускладнює детальний огляд сітківки та виявлення в ній паталогічних змін, що надзвичайно важливо при цукровому діабеті. Саме порушення в сітківці призводять до серйозних порушень зору. Також варто зазначити, що катаракта у хворих на цукровий діабет може виникати навіть у молодому віці та прогресує швидше. До операції з приводу катаракти при діабеті необхідно ретельно підготуватися, максимально нормалізувавши показники рівня глюкози крові та артеріального тиску.

  • Як часто потрібно відвідувати офтальмолога?

    ○ новонароджені діти – у віці 1 і 6 місяців; ○ діти дошкільного віку – в 3 та 6 років (перед навчанням у школі); ○ школярі та студенти – щорічно; ○ дорослі з великим навантаженням на зір – щорічно; ○ дорослі з невеликим навантаженням на зір – раз на 2 роки; ○ особи, які мають понад 40 років – щорічно; ○ при порушенні зору у вагітних жінок – за призначенням лікаря ○ при появі будь яких скарг негайно звертайтесь ○ при виявленні захворювань чітко дотримуйтесь рекомендацій лікаря стосовно терміну оглядів

  • Що краще окуляри чи контактні лінзи?

    Немає чіткої відповіді на це питання, тому що обидва методи мають як свої переваги, так і свої недоліки. Окуляри і контактні лінзи є одним із методів корекції порушень зору при таких захворюваннях як короткозорість , далекозорість та астигматизм. Варіант корекції підбирається індивідуально,як за потребами пацієнта так і за рекомендаціями лікаря. Сучасний асортимент і оправ, і контактної корекції настільки розмаїтий, що задовольнить максимально різні потреби. Також можливе поєднання цих двох методів корекції.

  • Чи є проблеми з зором спадковими?

    Так, проблеми з зором можуть бути спадковими. Але схильністьдо того чи іншого захворювання – це лише один із багатьох факторів ризику їх виникнення. Якщо в членів сім'ї були яскраво виражені зорові проблеми – ризик їх отримання через гени зростає. Зокрема, це стосується міопії, глаукоми, дегенеративних захворювань сітківки, катаракти.

  • Як правильно крапати краплі?

    Перед закапування крапель потрібно ретельно вимити руки. Важливо брати флакон сухими і чистими руками - з метою запобігання потрапляння і подальшого поширення інфекцій в оці. Також заздалегіть підготуйте ватний дист або серветку. Якщо за інструкцією краплі слід зберігати в холодильнику, потримайте флакон кілька хвилин в долонях перед процедурою, щоб не виникло дискомфорту при закапуванні занадто холодного препарату. Крапати краплі можна, як в сидячому положенні, зручно обпершись на спинку стільця, так і в лежачому. Отже: ∘ закиньте голову назад ∘ акуратно відтягніть пальцем вниз нижню повіку (не варто занадто сильно її відтягувати, бо не утворюється потрібна складка, і краплі просто виллються назовні), під палець підкладіть серветку ∘ подивіться вгору ∘ піднесіть флакон на відстань приблизно 1 см від ока,так щоб флакон не торкався вій і повік ∘ в простір, що утворився при відтягуванні нижньої повіки (між очним яблуком і повікою) капніть 1-2 краплі, акуратно і м'яко натискаючи на флакон; ∘ закрийте око ∘ не відкриваючи око, промокніть серветкою або ватним диском; ∘ почекайте 3-5 хвилин, перш ніж відкрити очі - це підвищить ефективність лікування краплями