Дитяча офтальмологія
Здоровий зір має неймовірно важливе значення у розвитку дитини. Завдання батьків та лікаря офтальмолога – вчасно виявити захворювання органа зору у дітей для розвитку максимально високої гостроти зору для майбутнього життя.
Чому важливо перевіряти зір дітям
Органи зору забезпечує до 80% інформації, яка потрібна для повноцінного розвитку дитини. Також варто пам’ятати , що зір – один із найважливіших аспектів для повноцінного життя та реалізації вашої дитини у соціумі.
Важливо перевіряти зір дитині та проводити комплексне обстеження не лише за наявності скарг, а й профілактично, оскільки більшість захворювань можуть починатись безсимптомно і лише досвідчений лікар виявить проблему у вашого малюка на тому етапі, коли її можливо усунути.
Також діти не схильні звертати увагу на проблеми із зором. Здебільшого малюки просто не знають і не замислюються над тим, що хтось може бачити світ по-іншому, тому періодичні огляди мають проводитися обов’язково.
За останні роки звернення до дитячого офтальмолога стали частішими, бо у порушенні зору неабияку роль відіграють не лише генетика чи екологічна ситуація, але і навантаження на очі, що значно збільшилося з появою сучасних гаджетів і модою на спілкування в соціальних мережах.
Коли потрібно проводити обов’язкові огляди
Перший огляд проводиться лікарем неонатологом у пологовому відділенні , що дозволяє виявити важку вроджену патологію.
3 місяці В цьому віці в дитини з’являються чіткі рухи, фіксація на дрібних деталях, що дозволить оцінити лікарю зір дитини. До цього часу , в силу фізіологічних і анатомічних особливостей будови зорової системи дитини, перевірити зір новонародженого не вдасться.
1рік В цей період можливо оцінити рефракцію очей та оглянути очне дно, після медикаментозного розширення зіниці
3 роки У цьому віці лікар перевіряє зір у дитини за допомогою таблиць з картинками, визначає рефракцію та проводить огляд очного яблука.
Після 3-х років рекомендується перевіряти зір щороку з профілактичною метою
6 -7 років обов’язково перед школою.
Щорічно в режимі планових оглядів, за умови, що малюк не має проблем з очима. Це правило особливо актуальне в сім’ї, де батьки мають порушення зору (міопію, гіперметропію, астигматизм).
Найнебезпечніші періоди у дітей з розвитку короткозорості – це 6-8 років, коли різко збільшується зорове навантаження та 10-12 років, період активного росту у висоту дитини та висока ймовірність росту самого ока.
Якщо у дитини виявлено патологію органів зору або зниження зору , батьки повинні в обов’язковому порядку приходити на всі огляди, які рекомендує лікар-офтальмолог.
Коли у батьків повинна виникнути підозра на захворювання очей у дитини
- дитина не стежить за предметами, хоча йому вже понад 3 місяці та не реагує на беззвучні іграшки
- очі малюка недостатньо вільно рухаються у різних напрямках
- дитина постійно рухає очима і не може зупинити погляд на одній точці
- косить одне око або обидва ока поперемінно
- одна зіниця здається сірою
- малюк старше 1 року при ходьбі натикається на предмети
- дитина близько підносить предмети до очей, коли їх розглядає
- дитина близько підходить до телевізора, читає та пише на близькій відстані від книги чи зошита
- проблеми з правописом (літери та цифри виходять далеко за межі рядків та клітин)
- часто моргає і примружується
- дитина скаржиться на відчуття втоми чи біль в очах, головні болі
Дитячий офтальмолог проводить діагностику за допомогою сучасного обладнання, яке не викликає у дитини дискомфорту або болісних відчутів.
Також в центрі створений для маленьких пацієнтів дитячий куточок з іграшками, щоб вони не нудьгували, коли потрібно провести для ретельного огляду більше часу.
Що потрібно, щоб провести діагностику зору вашій дитині
- заздалегідь запишіться у зручний для Вас час
- прийдіть у офтальмологічний центр швидше на 10-15хв , щоб дитина адаптувалась
- будьте готові , що обстеження може тривати 30-60хв
- можливо дитині потрібно буде закапати краплі для розширення зрачка, тому не плануйте після огляду зайняття, що вимагають чіткого зору
- підготуйте Вашу малечу до огляду , пояснивши що обстеження абсолютно безболісне і його будуть лише «фотографувати» на приладах і проситимуть називати малюнки чи букви.
Можливе лікування
- Медикаментозне (краплі, мазі, таблетки)
- Окулярна корекція чи корекція денними або нічними контактними лінзами
- Апаратне лікування
Центр оснащений усім необхідним обладнанням для проведення даного виду лікування та дозволяє перетворити його в захоплюючу гру. Курс апаратного лікування призначається лікарем- офтальмологом індивідуально з урахуванням результатів діагностики та віку пацієнта . В середньому воно може тривати 10-15 днів, повторюючись при необхідності. У день апаратні процедури можуть займати від 30 хвилин до 60 хвилин у зручний для Вас і дитини час.